

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Interface | CAN |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.95 V |
| Operating Supply Current | 45 mA |
| Propagation Delay | 230 ns |
| Max Supply Current | 70 mA |
| Data Rate | 5 Mbps |
| Simplex/Duplex | Half |
| Number of Transceivers | 1 |
| Nominal Supply Current | 70 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Receiver Hysteresis | 300 mV |
| Schedule B | 8542390000 |
| Operating Supply Voltage | 4.75 V to 5.25 V |
Stock: 229
Distributors
pcbx
Unit Price$0.66586
Ext.Price$0.66586
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.66586 | $0.66586 |
| 10 | $0.62623 | $6.26230 |
| 25 | $0.58896 | $14.72400 |
| 50 | $0.55392 | $27.69600 |
| 100 | $0.50716 | $50.71600 |
| 300 | $0.46435 | $139.30500 |
| 500 | $0.42515 | $212.57500 |
| 1000 | $0.41176 | $411.76000 |
| 3000 | $0.39879 | $1196.37000 |
| 5000 | $0.38622 | $1931.10000 |
